Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe – które wybrać?

Drzwi przylgowe różnią się od drzwi bezprzylgowych wykończeniem krawędzi skrzydła. W drzwiach bezprzylgowych krawędź skrzydła tworzy jednolitą płaszczyznę, jest w pełni zlicowane z ościeżnicą. Skrzydło drzwi przylgowych posiada wcięcie (felc, wręb), które zachodzi na ościeżnicę. W Polsce za klasyczne uznaje się rozwiązanie przylgowe, choć można takie drzwi spotkać również w kamienicach w początku XX wieku. W Stanach Zjednoczonych standardem są drzwi bezprzylgowe. Co kraj to obyczaj. Każde z tych rozwiązań ma swoje cechy, dlatego warto wiedzieć czym się różnią.

Mit: drzwi przylgowe są trwalsze

Ramiak drzwi bezprzylgowych podobnie jak w drzwiach z przylgą jest wzmacniany, dlatego nie ma obaw o jego konstrukcję. Prawdą jest jednak, że drzwi o tej samej grubości, w wersji przylgowej mają lepsze właściwości akustyczne. Kupując jednak drzwi do tradycyjnych pomieszczeń, gdzie skrzydło ma grubość 40 mm, jest wykonane z  MDF’u, różnice te bez specjalistycznego sprzętu będą niezauważalne.

Fakt: drzwi bezprzylgowe są bardziej bezpieczne

Wyobraźmy sobie sytuację: dwoje naszych pociech bawi w się berka. Uciekające chcąc umknąć, zamyka za sobą drzwi, a drugie dziecko łapie za nie aby nie pozwolić na zamknięcie. Najczęstsze przypadki przytrzaśnięcia drzwiami, to te kiedy palce znajdą się między przylgą a framugą. Dla naszych milusińskich drzwi bezprzylgowe będą mniejszym zagrożeniem.

Mit: drzwi bezprzylgowe wymagają ukrytych zawiasów

Drzwi Asilo dostępne są w standardowej wersji z zawiasami widocznymi. Z punktu widzenia estetycznego, drzwi te lepiej prezentują się bez widocznych zawiasów. Należy jednak pamiętać, że jeśli wybieramy ukryte zawiasy, są one niewidoczne tylko przy zamkniętych drzwiach. W wielu pomieszczeniach, jak np. salonie drzwi przez większość czasu są otwarte, dlatego warto wziąć pod uwagę, czy nie wybrać zawiasów ukrytych tylko do tych drzwi, które będą zamknięte najczęściej.

Klasyka kontra nowoczesność

Drzwi bezprzylgowe (uznawane za nowocześniejsze) to konstrukcja, w której zamknięte skrzydło i ościeżnica tworzą jedną płaszczyznę, widoczną po stronie otwierania drzwi. W konstrukcjach klasycznych, przylgowych – występuje charakterystyczne przesuniecie płaszczyzn zamkniętego skrzydła i ościeżnicy. Należy pamiętać, że patrząc do strony tzw. głębi ościeża, obie konstrukcje wyglądają tak samo i nie jest możliwe ich rozróżnienie przy zamkniętych drzwiach. Drzwi bezprzylgowe tworzą minimalistyczną i estetyczną formę. Ich uzupełnieniem jest również płaski zamek magnetyczny, który tworzy jedną płaszczyznę z krawędzią skrzydła. Rozwiązanie to idzie w parze z minimalistyczna formą całego skrzydła i ościeżnicy. Brak ramek przyszybowych i niewidoczne łączenia elementów utrzymują jednolity charakter. Entuzjastom ramek, szprosów i zdobień radzimy wybrać rozwiązanie klasyczne – przylgowe.

Artykuł opublikowano dzięki uprzejmości producenta drzwi ASILO.zamek-magnetyczny

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz